Kuchařina pro mě znamená respekt, svěží nápady
a vytrvalost.

Michal Filipčík pracuje v Cucině 6 let. S gastronomií se seznámil již na učilišti, kde se vyučil kuchařem a dále se oboru věnoval v tradičních českých restauracích, kde nabral první zkušenosti z ostrého provozu. V roce 2016 zamířil do Cuciny, plný respektu a obav z práce ve fine-diningové restauraci. Michal uspěl při pohovoru i na zkušební směně a usadil se na studené přípravě. Jeho cesta se tu však nezastavila, Michal stoupal výš a výš a v roce 2021 se stal šéfkuchařem. 

Michale, jaké byly tvoje pocity když jsi poprvé vstoupil do Cuciny a ucházel se o místo kuchaře? 

“Byla to moje první opravdová práce. Když jdete někam kde to neznáte a chcete se dál učit novým věcem a gastronomicky růst, jste nervózní. Ale každý kdo se chce posunout a zlepšovat se by měl zkoušet a přijímat nové výzvy.”

Začínal jsi jako kuchař na studené přípravě. Kdy začal tvůj první progress? 

“Po dvou letech jsem se přemístil ze studené na přílohy, takže jsem připravoval hlavně domácí pastu a risotta. Za největší úspěch jsem považoval povýšení na sous chefa, to jsem ale ještě nevěděl, kam mě osud zavane.”

Ve svých 23 letech jsi již skoro rok šéfkuchařem, kam míříš nyní? 

“Už skoro 2 měsíce navštěvuji Michelinskou restauraci FIELD, kde se učím jako stážista. Práce je úplně jiná než v Cucině, věnují se tam spíše degustačním menu. Líbí se mi, jak pracují se surovinami a dokáží využít každou část jednotlivé suroviny. Snažím se na stáži načerpat co nejvíce inspirace ohledně zpracování surovin a s pomocí Josper Grillu a Dry Ageru, který v Cucině máme, je to perfektní symbióza.”

Je něco, co by jsi chtěl vzkázat budoucím kuchařům, nebo těm, co se bojí ucházet se o práci ve vyšší gastronomii?

“Chci určitě svojí prací motivovat mladé lidi, aby se nebáli a chytili příležitost za pačesy. Pokud Vám sedne tým ve kterém pracujete, máte napůl vyhráno. Já mám to štěstí, že mám v týmu samé skvělé kuchaře a chci jim moc poděkovat za jejich zápal a energii, kterou do vaření vkládají. Neplánuji být v Cucině napořád a budu rád, za každého mladého člověka, který práci u nás zkusí. Třeba se mu poštěstí to stejné co mě a z obyčejného kluka na studené se stane šéfkuchař fine-diningové restaurace.”